نشست خبری رویداد ملی نوپیا

رویداد ملی نوپیا با حمایت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و با حضور مراکز فعال در حوزه نوآوری اجتماعی و کنشگران فعال این حوزه برگزار می‌شود. روز چهارشنبه ۸ تیرماه سال جاری نشست خبری این رویداد اجتماعی در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) برگزار شد.

رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: سند توسعه ملی فناوری نرم یکی از سندهایی است که به صراحت در آن آمده که رشد نوآوری های اجتماعی جهت نقش آفرینی بیشتر گروه های مردمی در حل آسیب های اجتماعی از اولویت های کشور است.


پرویز کرمی با بیان این مطلب افزود: نوپیا یکی از ساختارهای سازمانی است که توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) شگل گرفته است و می‌تواند سرشبکه یا "هاب ملی" این کار در دل خانه‌های خلاق و نوآوری یا خانه‌های خلاقی که در مناطق کم برخوردار ایجاد می‌شود باشد.رئیس شورای سیاست گذاری و مسئول همایش نوپیا در این نشست گفت: برای نخستین بار فعالان عرصه نوآوری اجتماعی در یک رویدادی مبتنی بر هم افزایی و برای ارائه روایتی نو از کنش‌های اجتماعی دور هم جمع می‌شوند.محمد محسن دوباشی با بیان اینکه در سال‌های اخیر ادبیات حوزه نوآوری اجتماعی غنی تر شده و فعالیت‌های زیادی نیز در این زمینه انجام شده است اما تاکنون عرصه ای برای گردهمایی و هم افزایی این مجموعه ها وجود نداشت، افزود: برای طراحی حوزه نوپیا شورای سیاستگذاری این رویداد جلسات متعددی را برگزار کرد و طراحی اولیه مبتنی بر این هم افزایی شکل گرفت.

وی یادآور شد: به شدت این ظرفیت را در بدنه اجتماعی کشور وجود دارد که برای برون رفت از مساله های کنونی کشور با رویکرد نوآوری‌های اجتماعی شاهد ارائه راه‌حل‌های جدید، خلاق و نوآورانه در بدنه فعالیت‌های نوآورانه و اجتماعی کشور باشیم.

دوباشی ادامه داد: اهمیت حوزه نوآوری اجتماعی به هم افزایی دو جریانِ فعالان حوزه نوآوری و فعالان حوزه اجتماعی در کنار هم است.

به گفته وی، نوآوری اجتماعی می‌تواند فرصت جدیدی را خلق کند چرا که در حوزه مسائل اجتماعی، با نگاه آسیب محور ورود می‌ شود و در مواجهه با نگاه آسیب محور به آسیب های اجتماعی نیز دچار روزمرگی و تکرار هستیم.

رئیس شورای سیاست گذاری نوپیا و مدیر عامل ستاد پیشرفت با بیان اینکه این اتفاق می‌تواند ظرفیت جدیدی را به ظرفیت های نوآورانه و اجتماعی کشور اضافه کنند، افزود: رویکرد امیدآفرینی، رو به جلو و رو به آینده، نویدبخش روایتی جدید از فعالیت اجتماعی کشور را رقم میزند و رویداد نوپیا شروع این جریان خواهد بود.

دوباشی، مساله پیشرفت کشور و آینده ایران را موضوعی با اهمیت دانست و گفت: آنچه امروز در فعالیت‌های مجموعه‌های متعدد و جریان نوآور کشور به شدت مورد نیاز است این است که مساله‌های مبتنی بر آینده کشور و پیشرفت کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، نوپیا نخستین گردهمایی فعالان نوآوری اجتماعی در کشور را  ۳۰ تیرماه جاری با حمایت مرکز نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در پردیس سینمایی چهارسو برگزار می‌کند.

«نوپیا» واژه ترکیبی است که از دو واژه «نو» و «پیا» که به معنای ارج، مکنت و منزلت، خلق‌ شده و اشاره به آینده‌ای روشن برای ایران عزیز دارد. نوپیا، مخففی از «نوآوری و پیشرفت ایران» نیز هست که به خواست عمومی ایرانیان برای خلق نحوی دیگر از زیستن، مبتنی بر بوم و فرهنگ و تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی‌ در جهان جدید اشاره دارد.

در این گردهمایی فعالانی که در موضوعات متنوع و به صورت مستقل و با تکیه بر توان مردم یا در بستر نهادها و سازمان‌های حاکمیتی و دانشگاهی در زمینه حل مسائل کشور با رویکرد نوآورانه و مردمی مشغول به کنشگری هستند؛ حضور خواهند داشت.

در این رویداد قرار است؛ با تکیه بر نوآوری‌های اجتماعی، مواجهه مناسبی با مسائل اجتماعی جامعه انجام شود. نوپیا در سال اول، تمرکز بیشتری بر رونمایی از مفهوم نوآوری اجتماعی دارد تا جامعه ایرانی پس از ۱۰ سال از ورود این مفهوم به فضای فکری و دانشگاهی، بیشتر با این پدیده و کارکردها و امکانات آن آشنا شود.

نوپیا در این رویداد قصد ورود به حمایت و سرمایه گذاری روی ایده‌ها را ندارد و تنها بستری برای فعالان این عرصه مهیا خواهد کرد تا سبب هم افزایی گروه‌ها و فعالان شود.

نشست خبری این رویداد با حضور پرویز کرمی رئیس مرکز و دبیر ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری و محمد محسن دوباشی  رئیس شورای سیاست گذاری نوپیا و رسانه‌های مختلف در ایرنا برگزار شد.


به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید