اولین دورهمی فعالان نوآوری اجتماعی

اولین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با موضوع نوآوری‌های اجتماعی و نقش اتم‌ها در حل مسائل کشور  به همت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان امام در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد.


در این مراسم محسن دنیوی دبیر نوپیا و مسئول مرکز نوآوری ستاد پیشرفت گفت: اولین دورهمی نوآوری را شاهد هستیم که گردهمایی فعالان این حوزه است.


وی با بیان اینکه نوپیا یک کلمه فارسی با ریشه لری است که تحت این عنوان است که می‌شود به سمت آینده روشن حرکت کرد، افزود: نوپیا از وجوه مختلف در زمینه نوآوری اجتماعی استفاده می‌کنند.


دنیوی تصریح کرد: نوآوری اجتماعی یک پدیده‌ی نوظهور در جهان اجتماعی است که از اوایل ۱۹۶۰ در آمریکا و اروپا پیدا شد و در سال ۹۰ اولین متن‌ها درباره نوآوری اجتماعی در ایران به تولید رسید.


دبیر نوپیا و مسئول مرکز نوآوری ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای با اشاره به اینکه تعابیر مختلفی در زمینه نوآوری اجتماعی وجود دارد و مقالات مختلف به آن پرداخته است، تصریح کرد: نوآوری اجتماعی، حل مسائل اجتماعی به نحوه‌ی خلاقانه با روش‌های اجتماعی است.


وی ادامه داد: چندی است نوآوری اجتماعی به لحاظ فعالیت‌های معاونت علمی ریاست جمهوری بسیار شنیده است و رویداد‌های زیادی برای آن نیز برگزار می‌شود،  همچنین این نوآوری که ما در نظر داریم خلاقانه و هدف آن خلق ثروت است و در این زمینه شاهد شرکت‌هایی هستیم که با فناوری در ارتباط هستند.


دنیوی گفت: در برابر رویکرد فناورانه هم می‌خواهیم رویکرد اجتماعی داشته باشیم و  تایید می‌شود ما به مسئولیت اجتماعی و رفتارهای خلاقانه بیشتر توجه کنیم.


وی بیان کرد: نوآوری اجتماعی وزن بیشتری از نظر شیوه‌های اجتماعی دارد که با حضور مردم محقق می‌شود همچنین یکی از نکاتی که در نوآوری اجتماعی به آن توجه شد موضوع ایده‌ها و تجربه‌های موفق مردمی است که این دورهمی هم ویژه فعالان این عرصه است.


دنیوی با بیان اینکه از همه افراد دعوت می‌کنیم در  روز ۱۲ اسفند ماه در برج میلاد همراه ما باشند، گفت: این گردهمایی برای همه کسانی است که در حوزه اجتماعی فعالیت می‌کنند، البته دورهمی‌های موضوعی دوهفته یک بار با موضوعات مختلف برگزار می‌شود.
در ادامه یاسر محدثی کارشناس حوزه فناوری گفت: ما هر روز با هزار و یک موضوع و معضل مواجهیم و همه ما متخصص هستیم که درباره یک موضوعی که به آن خرده وارد است فلسفه ببافیم و درباره‌ی آن غر بزنیم اما در همین اوضاع افراد پرانرژی هستند که موضوعات را دیده‌اند و کمک کردند موضوعات حل شود. البته آن‌ها شخصی به موضوعان نمی‌پردازند و می‌خواهند با آدم‌های دور و بر و گروه‌هایی که  تشکیل می‌دهند مشکل‌های جامعه را حل کنند.


محدثی افزود: فارغ از همه برنامه‌های پیشرفت با کمک مردم مشکل را حل می‌کنیم و فارغ از احساس نیاز به ارگان‌های پرقدرت، مشکلات بزرگ حل می‌شود و در این راستا می‌توانیم افراد را خوشحال کنیم.


وی با اشاره به اینکه یکی از بخش‌های مهم این است که مدل‌های حل مسائل را به‌خوبی بیان کنیم که مردم هم بتوانند آستین بالا بزنند و از مسائل دور و بر خود به ساده رد نشوند، گفت: بدون هزینه و با کمک مردم  مشکلات حل می‌شوند و این مدل حل مشکل در حال گسترش است که می‌تواند اتفاقات خوبی را رقم بزند.


محدثی ادامه داد: تجربه ما در مواجه با اتم‌ها نشان می‌دهد که هیچ مربی بهتر از یک اتم دیگر نیست و بستری به عنوان اتمیکا ایجاد می‌شود که در آن آموزش‌هایی به افراد داده می‌شود.


وی افزود: مربی‌ها اتم‌های موفق هستند و از دوستانی که فکر می کنند می‌توانند مربی خوبی باشند و تجربه‌های خود را به شیوه درس‌نامه در اختیار ما قرار دهند دعوت می‌کنیم که همراه ما باشند.


در ادامه محسن احمدزاده مدیر عامل بنیاد ایده‌ها و تجربه‌های موفق (اتم) گفت: بنیاد اتم بنیاد ایده و تجربه اتمی است؛ اتمی که می‌شناسیم یک حرکت نهضتی است که توسط جوانان شکل گرفته است و اداره کنندگان آن هم جوانان هستند.


وی با بیان اینکه جنس اصلی آن این است که بسیاری از مشکلات جامعه از نوع حاکمیت حل نمی‌شود و حل آن بر عهده‌ی حوزه مردمی است، افزود: توجه کردن به گفته‌های مردم یکی از موضوعات نوآوری اجتماعی است و باید توجه کنیم چه موضوعاتی در ذهن مردم پرورش پیدا می‌کند و می‌‌تواند گلوگاه‌های ملی، استانی و فرامنطقه‌‌ای را حل کند.


احمدزاده گفت: اتم از چندین بخش تشکیل شده است که یکی از بخش‌های مهم آن حوزه اندیشکده است‌، این حوزه، مشکلات را در خود حلاجی می‌کند و در اندیشکده به صورت جدی به آن پرداخته می‌شود همچنین حوزه اندیشکده مرز متفکر اتم است.


وی گفت: سومین ساختار در بنیاد اتم، اتم مدیا است که رصد و شناسایی آموزش عمومی و هدایت نخبگان را دارد همچنین بخش‌های مختلفی که مردم درگیر آن هستند گردشگری، سلامت، علم و فناوری، خیریه و محیط زیست است که امیدوارم در مسیر آینده اتم الگوهای جذابی را شناسایی کنیم. 


احمدزاده ادامه داد: باید بدانیم هر ایرانی یک اتم خواهد بود و خواهد شد و می‌خواهم مردم با هر ایده خلاقانه به جمع اتم بپیوندند همچنین باید اتم بودن خود باور کنیم و امیدواریم یک گام موثر‌تری برداریم که ایده‌های خلاقانه با به شتاب دهنده‌ها پیش ببریم.


وی با بیان اینکه اعتقاد داریم حوزه بانوان حوزه خلاق و پویایی است همچنین بخشی از اتم‌ها به حوزه نوجوانان پرداخته می‌شود، گفت: امیدوارم به شرط حیات با تمام شرایط مسئولیت اجتماعی را به نقطه هدف برسانیم.


همچنین کاوه خداشناس مجری برنامه تلویزیونی اتم گفت: من خودم را اتمی می‌دانم و از زمانی که در اتاق فکر اتم بودم تا زمانی که برنامه‌ها ساخته شد حضور داشتم.


وی با بیان اینکه ما درگیر تشکل به نام اتم شدیم که اتم پر کردن فاصله بین علم و عمل است ، افزود: الحمدلله بنیادی به وجود آمده است که دنبال ایده‌های نوآورانه مردمی می‌گردد. 


خداشناس گفت:  اتم آن قدر برای همه جذاب بود که یکی از ثمره‌های آن این شد که فردی انبوهی از  کاغذ‌های باطله خانه خود را به نقدینگی تبدیل کرد و در نهایت پول آن صرف مدرسه‌سازی شد.


مجری برنامه تلویزیونی اتم با اشاره به اینکه تبدیل یک چیز خفته به یک امر محرک می‌تواند خوشایند باشد، ادامه داد:  همه افراد این حوزه دنبال نوآوری هستند ؛ همچنین برای ساختن سریال اتم از من خواسته شد ایده طراحی کنم و ذهنم را به سویی بردم که ممکن بود که با مخالفت مدیران اتم رو‌به‌رو شود اما در اولین جلسه با تشویق شدید مسئولان مواجه شدم چرا که سریال اتم یک ایده تخیلی است. 


خداشناس گفت: شخصا تجربه زیادی با افراد دارم که در حوزه دولتی کار می‌کنند و دیده‌ام که چقدر ذهن‌هایشان برای حل معضلات دچار کهنگی شده است همچنبن عمیقأ به اتم باور دارم و پای آن ایستادم.


وی تصریح کرد: به جدیت و قطعیت به اتم در سال ۱۵۰۰ فکر می‌کنم چراکه این اتم انقدر پشتوانه قوی‌ای دارد که در  سال ۱۵۰۰ تبدیل به یک جریان بزرگ و بین‌المللی می‌شود.
محسن دوباشی مدیرعامل ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای و رئیس شورای سیاستگذاری رویداد ملی نوآوری اجتماعی (نوپیا) گفت: روزی که بنا داشتیم مشکلات کشور را حل کنیم همه دم از آسیب‌های اجتماعی می‌زدند اما کورسوی فعالیت‌های اجتماعی حرکت جدیدی را برای ما باز کرد. 


وی با اشاره به اینکه مسائلی در اقصا نقاط کشور وجود دارد و عده‌ای در حال حل آن‌ها است اما ممکن است ناامید شوند، افزود: انرژی مردم مشکلات جدیدی را حل کرد.


دوباشی گفت: موقعی که با اتم‌ها صحبت می‌کنیم از حل مسائل کشور حرف می‌زنند که می‌‌خواهند زودتر حل شود. همچنین در بیش از یک صد اتم «ما می‌توانیم» وجود دارد.


وی با بیان اینکه نوآوری اجتماعی و رویدادی که با عنوان نوپیا عنوان شد بنا است یک بار دیگر در یک تصویر بزرگ، حل مسائل خلاقانه‌‌ی مردمی را به تصویر بکشد، ادامه داد: ما از تحول حکمرانی صحبت می‌کنیم و باید به سمت مردم‌سازی حکمرانی حرکت کنیم.


دوباشی افزود: ما در جریان نوآوری و علمی کشور به نقطه‌ای رسیدیم که با افتخار می‌توانیم درباره آن صحبت کنیم همچنین در حوزه نوآوری اجتماعی کمی باید جریان علم کشور به سمت فناوری اجتماعی و مردم پایه حرکت کند البته این فناوری‌ها های‌تک نیستند و در فناوری اجتماعی حرف از فناوری‌های مردم پایه است که مردم را می‌تواند از جنس مشارکت، همراهی و پشتیبانی داشته باشد.


دوباشی بیان کرد: موضوع  آب بحث‌های زیادی را می‌‌تواند در حوزه فناوری اجتماعی ایجاد کند که توجه آن می‌توان خیلی مهم باشد همچنین در جریان نواوری ۵ درصد احتمال موفقیت است اما در الگوهای موفق نوآوری اجتماعی با درصد بالایی از شدن رو‌به‌رو هستیم.


او با اشاره به اینکه در نوآوری اجتماعی از سبد ایده‌های کوچک حرف می‌زنیم که مسئله را می‌توانند حل کنند، گفت: در حوزه نوآوری اجتماعی هر کسی که فعالیت اجتماعی کرده است می‌توان این کار را انجام دهد همچنین ما سعی کردم نشان دهیم که به واسطه‌ی مردم می‌توانیم مشکلات را حل کنیم و اتم‌ها یک وجه نمایان شده موفقیت‌هایی هستند که می‌توان آن را نشان داد.


وی ادامه داد: سمن‌ها، گروه‌های اجتماعی، اندیشکده‌ها، نوجوانان، بانوان و... در کار هستند که می‌توانند به حل مسائل بپردازند؛ همچنین جلسات با اتم‌ها ادامه خواهد شد و دورهمی‌ها نیز ادامه دارد و ارتباط‌ها قطع نمی‌شود و برنامه اتم یک بخشی از ایده‌های بنیاد اتم است.


دوباشی گفت: به موضوع سریال اتم فکر می‌کنیم و بخش‌ها دیگر نیز در قالب پیش‌تولید هستند همچنین برنامه اتم از بستر استان‌ ها حرکت کرد و بعد به تهران آمد.


در ادامه این دورهمی پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان گفت: نوآوری‌های اجتماعی در پیشینه و فرهنگ ما بوده است و بسیاری از مسائل و موضوعات ما در دل آن رفع می‌شده است.


وی با بیان اینکه با تغییر زندگی، روش، سبک از بسیاری از مسائل رخت بر بست و امروز چیزی به‌عنوان همیاری اجتماعی نداریم، گفت: معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در قالب سند فناوری‌ نرم دیده شده است که این سند به حوزه نوآوری اجتماعی پرداخته است.


کرمی ادامه داد: ایده‌ها، ابتکارات و روش‌ها حکمرانی‌ها را بر بستر اجتماعی توسعه می‌دهیم، و اگر سریز فناوری را از های‌تک به مدیا داشته باشیم در حوزه نوآوری خود را نشان می‌دهد.


وی با اشاره به اینکه به توانبخشی اجتماعی نیاز داریم و باید تلاش کنیم بخش  های‌تک بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند؛ گفت: گروه‌های هدفی در حوزه نوآوری اجتماعی و در حوزه مناطق محروم داریم همچنین شرکت‌های خلاق نوع دیگری هستند که این حوزه را پشتیبانی می‌کنند و ما می‌تونیم از زندانی‌‌ها، خیریه‌ها، سازمان‌ها و معلولان برای حل نیاز های جامعه استفاده کنیم.


کرمی ادامه داد: اگر می‌خواهیم درآمد پایدار داشته باشیم باید به شرکت‌های خلاق توجه کنیم همچنین باید از ستاد اجرایی فرمان امام، دولت و... که به اتم‌ها توجه کردند تشکر کنم و معاونت علمی از نگاه حمایت و ساپورت اجتماعی سرریز فناوری خواهد داشت.


وی با بیان اینکه اگر فناوری مواد و اینترنت اشیا به حوزه اسباب‌بازی نیاید نمی‌توانیم سرمایه در گردش داشته باشیم، ادامه داد: اگر چین ظهور و بروز دارد همه‌اش های‌تک نیست بلکه بخشی از آن خوشه‌سازی صنایع است همچنین بسیاری از چیز‌هایی که در حوزه‌های های‌تک چین می‌بینیم در قالب خوشه‌های خانگی ایجاد شده است.


کرمی ادامه داد: به فکر ستاد پیشرفت تبریک می‌گویم و پیشنهاد می‌کنم به موضوع خانه‌های خلاق و نوآوری نگاه کنند؛ همچنین های‌تک را در قالب کارخانه‌های فناوری بردیم که در کشور ۹ مرکز افتتاح کردیم و تا پایان سال ۱۰ کارخانه دیگر را نیز افتتاح می‌کنیم.


وی با اشاره به اینکه شرکت خلاق را در مرور گر‌های جستجو سرچ کنید چرا که اطلاعات خوبی دارند، گفت: معاونت علمی شخصی  کار نمی‌کند و اولین خانه خلاق حوزه اجتماعی را شکل می‌دهیم و شما را به آن‌ها وصل می‌کنیم.


به اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه خود را بیان کنید